Paragon systém bude podobný skill tree v PoE. Dostatečně složitý na to, aby zaskočil každého neznalého hráče a ideálně komplexní, aby nebylo potřeba externího softwaru k jeho ideálnímu plánování. O čem, že to mluvíme? To si povíme v dnešním článku!
Co je to Paragon Board?
Paragon Board je nově přidaný systém endgame progressu vaší postavy mimo úpravy skillů. Board, doslova deska, je mozaikou nodů, které dle své rarity zvětšují či upravují sílu vaší postavy. Každá deska hostí nespočet normálních a magických nodeček, 6 raritních, jednu legendární a jeden glyph socket.
Normální (bílé) nody
Tyto body jsou základním stavebním kamenem celého Paragon systému. Jako takové nejsou extrémně silné, protože poskytují „pouze“ bonus do základních atributů vaší postavy jako je STR, INT, WILL a DEX. Nicméně i tyto nody jsou důležité, protože lepší (rare nebo legendary) nody vyžadují, abyste měli určitou hodnotu atributu, např 190 STR k tomu, abyste využili plný potenciál dané nody.
Magické (modré) nody
Magické nody, narozdíl od těch normálních, již přinášejí větší boost pro vaši postavu. Můžeme zde najít bonusy do Critical Damage, max life nebo větší hodnotu základních atributů.
Raritní (žluté) nody
Tady začíná zábava. Raritní nody poskytují znatelný boost vaší postavy, které jdou ruku v ruce s tématem dané Paragon desky. Tyto nody jsou ty, okolo kterých se budou tvořit endgame buildy.
Legendární (oranžové / zlaté) nody
Třešnička na dortu celé Paragon desky. Každá deska má pouze jeden legendární node, ale ten vždy rozhodně stojí za to. Pro příklad tato legendární noda pro Sorcku říká, že Crackling Energy má 25% šanci, že nezkonzumuje charge a navíc ještě zvyšuje poškození. Je tedy jasné, že tuto nodu a vlastně i celou desku si budou vybírat primárně Sorcky, které budou pracovat s Crackling Energy.
Finální powerhouse – Glyphy
Aby to celé nebylo moc jednoduché, každá deska má ještě jedno místo pro vložení Glyphu. Tyto Glyphy pak extrémně boostují vše co je v jejich okolí, či poskytují jiné, další buffy pro vaši postavu.
Některé tak mohou poskytovat silnější efekt dle toho, kolik základních atributů je v jejich okolí, jiné zase boostovat efekt daných nodů v okolí.
Glyphy můžete ještě navíc levelovat a tím zvyšovat jejich radius a tedy i sílu vaší postavy. Glyphy buedte moci levelovat dokončováním Nightmare Dungeonů. Glyphy budou důležitou součástí vývoje vaší postavy. Vše to bude o kombinaci toho, jakou desku si zvolíte, jaký do ní dáte Glyph a v neposlední řadě – v jakém pořadí si desky uspořádáte.
Jak aktivovat Paragon systém?
Hráči odemknou přístup k Paragonu na levelu 50, kdy obdrží úvodní desku (která je menší, než ostatní desky) svojí classy. Z tohoto místa pak budete dostávat 4 Paragon body každý level (co 25 % zkušeností), a na finálním levelu tak budete mít k dispozici 200 Paragon bodů. Vlastně 220, protože další můžete získávat ještě díky Renownu.
Na konci každé desky je pak takzvaná Gate, která slouží k připojení další desky, kterou už si může hráč libovolně vybrat. Celý systém si tak lze představit jako domino, kde k sobě skládáte jednotlivé desky tak, abyste dostali co nejvíce síly za co nejméně bodů.
Máme dost desek?
Každá classa má možnost výběru až z 8 desek, které může napojit do svého Paragon Boardu. Pravým uměním je tak vybrat správnou desku, ještě lépe ji umístit a napojit na svůj stávající board. Množství desek, které může hráč odemknout, se určuje dle toho, kolik má k dispozici Paragon bodů.
Jak desky spojovat?
Desky mohou být spojeny skrze bránu na konci každé Paragon desky. Tato brána (Gate) je pak speciální noda, která dává +5 do všech základních atributů. Jakmile je alokován tento point, hra vás vyzve k výběru nové desky, která bude napojena.
Desky můžete libovolně otáčet a přemýšlet tedy nad tím, jak se co nejkratší či nejefektivnější cestou dostat k nodům, které chcete. Ale pozor, každou desku můžete použít pouze jednou! Výše jsme však zmínili i to, že záleží na pořadí a i to budete muset mít při plánování na paměti.
Pořadí desek
Když jsme výše zmínili, že některé efekty políček v Paragon deskách vyžadují určitý počet základních atribut, neukázali jsme celý obrázek. Počet potřebných atribut se totiž zvyšuje s tím, jak daleko je daná deska od té základní.
Pokud tedy připojíte desku jako první, raritní políčko může mít třeba požadavek jen na 250 DEX. Pokud ale tu stejnou desku použijete až jako čtvrtou v řadě, požadavek tohoto raritního políčka bude kolem 520 DEX.
Rozdíl je tedy velice znatelný – a pokud budete chtít využít jako Sorcka políčka s požadavkem na DEX, zřejmě tuto desku nebudete chtít použít až jako poslední. Mohli byste totiž mít potíže se získáním potřebného počtu atribut.
Další desky?
Je systém omezen na 8 desek pro každou classu? Zpočátku ano, ale Blizzard v jednom svém příspěvku zmínil, že nové desky budou přidávány s dalšími sezónami. Tím pádem se tak můžeme těšit na nové a zajímavé možnosti, které nám přinesou.
Skvěle taktéž Paragon desky zpracoval lokální tvůrce ArcadeBulls, v jehož videu najdete i detaily jednotlivých desek pro každou classu. Pokud vás systém Paragonu tedy zajímá, určitě můžeme níže uvedené video jen a jen doporučit!
Jak se vám systém Paragonu líbí? Je dostatečně složitý, aby vás zaujal, nebo moc náročný, že ho nebudete řešit a jen budete kopírovat buildy hráčů, kteří mu propadli? Dejte vědět do komentářů!