Path of Exile míchnuté TFT? I tak by se dala v rychlosti popsat nová liga a expanze pro Path of Exile 1. Faktem ovšem je, že toho v sobě skrává mnohem více. Pojďme se v tomto článku tedy podívat na detaily.
„Když vymýšílme ligové mechaniky, často se inspirujeme jinými žánry a snažíme si představit, jak by se daly zasadit do Path of Exile.“ Takto zněla odpověď vývojářů Path of Exile na komunitních rozhovorech při otázce, kde berou inspiraci k ligám.
V minulosti nám tento myšlenkový proud představil ligy jako Blight – tower defence, Sanctum – roguelike, nebo třeba diskutabilně i Harvest – Factorio. Nyní se vývojáři pouštějí do dalšího žánru – Auto Battle, které můžete znát třeba jako Teamfight Tactics nebo Dota Underlords. Narozdíl ale od těchto titulů se souboje sami zůčastníte. Vítejte v Trial of the Ancestors!
Vstupte do turnaje!
V Trial of the Ancestors budeme moci ve všech zónách hry najít starou známou měnu. Silver coins. Použitím této mince získáme přístup do posmrtného života Karui, stejně jako se dostaneme do Rogue Harbour pomocí Rogue markerů. Zde se zůčastníme turnaje mezi deseti Karui klany a dostaneme možnost získat nějaké ty exkluzivní odměny. Těmi jsou například tetování na pasivní strom dovedností, unikátní předměty, ale také generické odměny, které nabízí každá jiná ligová mechanika. Výše zmiňované silver coiny budou také fungovat jako měna k zaplacení za start jednotlivých kol turnaje.
V každém kole se utkáte s jedním Karui klanem, který si vyberete. Každá jednotka v aréně má svůj totem, u kterého se po chvíli oživí v případě, že je zabita. Vyhrává ten tým, který jako první zničí všechny protivníkovy totemy.
Za vítězství získáte předem určenou odměnu a nějaké množství Favour. Za tento Favour si můžete kupovat třeba nové jednotky, které vám v následujících kolech turnaje pomohou, předměty, které posílí vaše stávající jednotky anebo totemy, které vám dají jednorázovou možnost posílit váš tým během kola. Favour je vázaná na specifický klan a dá se předpokládat že bude netradovatelná a resetuje se na 0 poté, co turnaj skončí.
V turnaji dostanete druhou šanci jen jednou. Turnaj tedy končí prohrajete-li dvakrát, nebo pokud jste poslední přeživší tým. Je to vlastně taková paralela k Forbidden Sanctum, ke kterému se ještě vrátíme.
Odměny
Za vítězství v jednotlivých kolech turnaje lze získat dva nové typy předmětů – Tetování a Omen. Pojďme se na ně podívat.
Tetování
Tetování pasivního stromu nabízejí nový způsob maximalizace, optimalizace a customizace pasivního stromu dovedností. Použijeme-li tuto novou currency na správnou node davající naší postavě jeden ze základních statů (strenght, dexterity, intelligence), dostaneme namísto klasického +10 k dexteritě jiný bonus. Například 2 % rychlosti pohybu.
Je tedy na hráči posoudit, z čeho bude benefitovat více. Jen si nepřeměňte takto celý strom, nějakou sílu stále budete potřebovat na vybavení a skill gemy. Tato tetování mají také variantu pro velké passivky, které dávají +30 k danému statu a zde samozřejmě dostaneme i adekvátně lepší bonusy, jako například +1 k levelům skill gemů.
Omen
Omen je dalším novým typem předmětu. Jejich funkce se vlastně nejlépe vysvětluje na příkladu. Podívejme se na Omen of Return. Pokud umřete, otevře se vám portál a omen je zkonzumován. V každé lokaci se takto může aktivovat pouze jeden omen.
Na to, aby jste zajistili jeho aktivaci, jej stačí mít v inventáři ve chvíli kdy splníte podmínku. Po Crucible lize, ve které nemálo hráčů použilo klidně i 20 tisíc chance orbů na to, aby získali Emperor’s Vigilance s perfektním stromem, přichází například Omen of Fortune, který garantuje, že další Chance orb přemění předmět na unikátní. Trochu s křížkem po funuse, ale asi lepší než nikdy.
Hinekora’s lock
I když tento nový předmět má pouze jednu verzi, rozhodně stojí za zmínku. Jedná se o orb, který když použijete na předmět, uvidíte výsledek jakéhokoliv orbu, který jako další na předmět použijete. Budete vědět co odstraní annulment orb a můžete se rozhodnout jej prostě nepoužít. Předem uvidíte, jaký stat vám na item přidá Exalted orb a tak dále. Podle vzácnosti by také mohl najít uplatnění i na unikátních itemech v kombinaci s divine orby.
Unikátní přeměty
Různé nové orby, jestli se tomu ještě tak dá říkat, nejsou ale jedinou odměnou. Za vítězství nad jednotlivými klany můžete získat nové unikátní předměty. Každý z klanů má svůj specifický předmět. K mání jsou také čtyři další unikátní předměty, které získáte za celkové vítězství v turnaji.
Reworky ascendancí pokračují
Minulou ligu jsme viděli vcelku úspěšné přepracování ascendancí Pathfinder a Sabotér. Pro tuto ligu si vývojáři vybrali Guardiana a Chieftaina.
Chieftain
Chieftain zůstává věrný ohnivé tématice. Za zmínku stojí především dvě pasivní dovednosti. Hinekora, Death’s Fury a Valako, Storm’s Embrace. Hinekora dává 5% šanci při zabití nepřítele na explozi za 500 % jejich maximálního života.
Mnozí pravděpodobně začali jásat, že máme další ascendancy, která má v sobě zabudované exploze, nicméně 5% šance na explozi je velmi malá. No a damage, za který nepřítel exploduje, je sice vysoký, ale scénářů, kdy je takový damage opravdu potřeba, je poskromnu.
Valako pak podobně jako staré Melding of the Flesh nastaví všechny vaše maximální resistance na stejnou hodnotu jako resistanci na fire. Dle našeho názoru je rework chieftaina velmi slabý.
Guardian
Ani Guardian to se svým reworkem příliš nevyhrál. Guardian získal bonusy při používání Link skillů, které samy o sobě mají jen velmi limitované využití. Asi nejsilnější bonusy, které bude Guardian nabízet, bude jako mana guradian při hře v partě, kde bude poskytovat velké množství armoru, energy shieldu a recovery.
Poslední tématikou, které se Guardian drží, je Summoner. V rámci své ascendancy získává přístup ke dvěma exkluzivním summonům. Avšak tito summoni nepůjdou nijak posílit pomocí support gemů, proto je velmi pravděpodobné, že čím dál se hráč ve hře dostane, tím slabší budou, protože tím přicházejí o významný vektor zvyšování damage.
Nemluvě o tom, že Unwavering Crusade vyvolává summona pouze na kill. Jak takového summona vyvoláte v souboji napříkald se Sirusem tedy zůstává záhadou.
Nové Keystony na Atlase
Trial of the Ancestors přináší také 16 nových keystonů na pasivní strom pro endgame Atlas, které vám dávají možnost si svůj herní zážitek upravit dle vlastní chuti.
Extreme Archeology nabízí cestu jak zrychlit expedici. Namísto klasických 5-6 výbušnin máte k dispozici pouze jednu, která má však obrovský radius. Díky tomu nemusíte příliš plánovat jejich umístění. Efektivita už je ale s otazníkem.
Lucid dreams vám dává možnost craftovat vedlejší Vaal lokace stejným způsobem jako například strongboxy. Bylo také zmíněno, že tyto lokace získaly nové módy, a dokonce přidali i jednu unikátní verzi.
Speaker of the Dead bude velmi komickým keystonem. Umožňuje duchům z Torment ligy, aby posedli hráče na 20 vteřin namísto nepřátel. Hráč pak může monstra v mapě poznamenat stejně, jako to dělají duchové.
Nové support gemy
Představením nových support gemů si vývojáři slibují velkou změnu mety. Dohromady jich představují 14.
Returning Projectiles Support
Tenhle support způsobí, že projektily se na konci svého letu otočí a letí zpátky za vámi. Vlastně to stejné jako annoint passivka Vengeant Cascade. Takto nám vlastně nepřímo vývojáři potvrzují to, co jsme si všichni mysleli. V příští lize už Vengeant Cascade ve stejné podobě zřejmě nebude.
Frigid Bond Support
Frigid Bond je prvním support gemem exkluzivním pro link skilly. Linka, která je mezi vámi a vaším kamarádem, bude teď aplikovat ledovou dotku.
Corrupting Cry
Corrupting Cry vám dovolí hrát hrát Warcry build způsobem, jakým to doteď nebylo možné. Každý váš Warcry, a útok který exertuje, bude aplikovat corrupting blood. Pro takový build ale doporučujeme vypnout zvuky ve hře.
Fresh Meat
Fresh Meat support dává vašim summonům adrenalin, šanci na kritický zásah a zvyšují jeho damage na chvíli po tom, co jsou vyvoláni. Tento support gem má podpořit vyvolávání minionů, kteří jinak nemají omezené trvání. Otázka je, jak bude fungovat s miniony, jako Raging Spirits nebo kostlivci, kteří už v základu mají omezené trvání a takový způsob hraní podporují i bez tohoto supportu.
Forbidden Sanctum je zpět!
Velmi oblíbená liga Forbidden Sanctum se po krátké odmlce vrací zpět. V actu 10 potkáte Divinii, NPC reprezentující tuto ligovou mechaniku. Od této chvíle může kdekoliv dropnout itemizovaná Forbidden Tome, která reprezentuje jedno patro Sancta. Po dokončení patra bude možné Sanctum přeměnit do itemu, který lze zase prodat. Takto itemizované Sanctum se převádí včetně odměn, stavu resolve, pozitivních Boonů a negativních Affliction.
A pro ty zvědavé – Sanctified relicy se prozatím nevracejí. Mechanika Sanctum však dostala jednu velmi podstatnou změnu. Vaš obrana, specificky armor, evasion a energy shield, nyní ovlivňují také resolve damage.
Startujeme 18.7
Celkový dojem z ligy je za nás dobrý. mechanika nás vezme mimo mapy, což pro mnohé může být negativní, protože samotné mapy budou opět zážitkem jako na Standardu. Za nás to je ale dobře, protože to dává vývojářům možnost designovat i zajímavější mechaniky, než „tady máte extra 50 monster“.